Jak drukować zdjęcia w domu


Jedną z wielkich zalet fotografii cyfrowej w porównaniu z fotografią filmową jest to, że wystarczy wykonać wydruki zdjęć, które wyglądają świetnie. (W przypadku fotografii filmowej usługa przetwarzania filmów przesyła odbitki każdego zdjęcia, które zostało zrobione, nawet tego nieostrego zdjęcia kolibra na podwórku lub tego, które miało kciuk nad widzem). Drukowanie tylko najlepszych zdjęć w domu jest proste i opłacalne, pod warunkiem, że masz odpowiednią drukarkę i techniki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepsze rezultaty.

Używaj papieru o wysokiej jakości

Być może najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w domu, aby uzyskać wysokiej jakości cyfrowe wydruki fotograficzne, jest użycie specjalistycznego papieru fotograficznego. Błyszczący lub matowy papier fotograficzny działa znacznie lepiej niż standardowy papier do drukowania. Ale ponieważ specjalistyczny papier fotograficzny może być drogi, pamiętaj, aby drukować na nim tylko najlepsze zdjęcia.

Współczynniki proporcji dopasowania

Innym kluczowym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas drukowania zdjęć w domu, jest upewnienie się, że obraz, który chcesz wydrukować, ma takie same proporcje, jak papier, na którym chcesz go wydrukować. Jeśli spróbujesz wydrukować zdjęcie, na którym współczynnik proporcji obrazu nie odpowiada rozmiarowi papieru, drukarka może nieumyślnie przyciąć lub rozciągnąć zdjęcie, pozostawiając nieparzystą odbitkę.

Rozważmy Inkjet vs. Technologia laserowa

Drukarka atramentowa powinna dawać wyjątkowe kolorowe wydruki, więc nie myśl, że trzeba inwestować w drukarkę laserową, aby uzyskać wspaniałe wydruki. Większość drukarek atramentowych może poradzić sobie z tym zadaniem bardziej niż odpowiednio.

Pomiar IPM w zegarku

Jeśli szukasz nowej drukarki atramentowej, zwróć uwagę na pomiar "obrazów na minutę", który powinien pomóc w porównaniu modeli. IPM informuje o prędkości pracy drukarki jako obiektywny pomiar. Inne pomiary prędkości, takie jak strony na minutę (PPM), mogą być zmieniane przez producenta drukarki, więc nie należy polegać na nich przy porównywaniu drukarek.

Drukowanie przy ustawieniu "Najlepsze"

Jeśli masz czas, upewnij się, że ustawiłeś swoje zdjęcia do drukowania w "najlepszym" ustawieniu. Będziesz zaskoczony, jak dużą różnicę robi to ustawienie w stosunku do "normalnego" lub "szybkiego" ustawienia. Należy pamiętać, że drukowanie zdjęcia w trybie "najlepsze" trwa dwa do pięciu razy dłużej.

Edytuj najpierw, potem drukuj

Kuszące może być wydrukowanie zdjęcia i wyszukanie wad i obszarów do edycji na wydruku, a następnie dokonanie korekt i ponowne wydrukowanie. Ale jeśli zrobisz to w ten sposób, zmarnujesz papier i tusz. Zamiast tego, spójrz na zdjęcie na ostrym monitorze komputera, dokonaj zmian w edycji i wydrukuj je tylko raz.

Trzymaj oko na kosztach

Kiedy drukujesz zdjęcia w domu, łatwo zapomnieć o koszcie każdego wydruku. Ale drukowanie zdjęć w domu kosztuje. Na przykład, jeśli drukujesz serię dużych kolorowych zdjęć, zużywasz sporo tuszu. Jeśli masz dużą liczbę zdjęć do wydrukowania, zabranie ich do profesjonalnej drukarni może w końcu kosztować mniej.