Nieudane czy udane? Jakie zdjęcia są dobre?

jak zrobić dobre zdjęcieTak naprawdę trudno określić jakie zdjęcia są dobre. Obecnie niezależnie jaki ma się sprzęt można wykonać zdjęcia, które określić będzie można jako udane. Jednym co można powiedzieć to że takie zdjęcie musi być czytelne i ostre. Jako dobre możemy określić takie zdjęcie, które będzie w stanie wzbudzić nasze zainteresowanie. Zdjęcie może nas interesować z różnych powodów. Przede wszystkim takie zdjęcie budzące zainteresowanie pojawi się w momencie, gdy my na nim będziemy. Ewentualnie interesujące zdjęcie to również takie, na którym udało się uchwycić coś wyjątkowego, co może wzbudzać poruszenie czy zainteresowanie.

Obiekt zdjęcia nie jest najważniejszy

Mimo, że może się to wydawać bardzo dziwne, jednak w przypadku fotografii nie jest najważniejszym obiekt zdjęcia. Najważniejsze będzie spojrzenie na ten obiekt w taki sposób, że powstałe zdjęcie będzie wyjątkowego. Również najlepsi specjaliści od fotografii tacy jak Cartier-Bresson, Denis Brihat, Jean Dieuzaide oraz inni tworzyli najlepsze zdjęcia w momencie, gdy fotografowali obiekty, które w rzeczywistości były banalne i na pierwszy rzut oka nie powinny wzbudzać większego zainteresowania. To spojrzenie na obiekt stworzy zdjęcie wyjątkowe. Nim w ogóle zdecydujemy się robić zdjęcie musimy wiedzieć jak dobrze patrzeć. Tylko takie obiekty, na które będziemy w stanie dobrze spojrzeć staną się elementem, który stworzy dobre zdjęcie. Niestety wielu działających fotografów obecnie stara się w kadr zdjęcia wkładać jak najwięcej elementów. W ten sposób jednak nie da się tworzyć dobrego zdjęcia. Zbyt dużo elementów na zdjęciu będzie prowadzić do tego, że stanie się ono nieczytelne, a jednocześnie trudno będzie sobie z takim zdjęciem poradzić. Mnóstwo szczegółów na zdjęciu sprawi, że patrzący bardzo szybko się zmęczy.

elementy dobrego zdjęciaDecydując się na zdjęcie z bardzo bliskiej odległości, gdy szybko wypełnimy kadr stworzymy zamęt, który nie wzbudzi zainteresowania oglądających. Trzeba więc patrzeć tak, by widzieć to co warto fotografować. Z tych wszystkich elementów wybrać trzeba to, co będzie tworzyło zgraną całość. Właśnie umiejętność wyboru jest także bardzo ważne. Trzeba wiedzieć co wybierać, by stworzyć dobre zdjęcie. Mówi się, że na jednym zdjęciu nie powinno się łączyć wielu tematów, gdyż tak stworzy się zdjęcie słabej jakości. Pamiętać należy także o odpowiedniej hierarchii elementów, które na zdjęciu się pojawiają. Elementy drugoplanowe muszą być tak komponowane, by podkreślały pierwszy plan i najważniejsze części zdjęcia tworząc udaną fotografię.