Fotoksiążka czy fotoalbum – co wybrać?

zalety fotoksiążkiFotografie są czymś ponadczasowym – stanowią znakomitą pamiątkę i przywołują piękne wspomnienia. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wykonuje ich aż tak dużo. Później jednak powstaje problem – gdzie je magazynować? Pozostawienie ich na aparacie nie jest rozsądnym pomysłem, ponieważ wówczas wciąż maleje ilość wolnej pamięci i wkrótce nie dalibyśmy rady wykonywać nowych zdjęć. Przeniesienie na komputer, czy pendrive w wersji cyfrowej jest bardzo popularne, ale co w sytuacji, gdyby nasz sprzęt elektroniczny miał jakąś awarię i owych zdjęć nie dalibyśmy rady odzyskać? Wiele osób decyduje się na własnoręczne wykonywanie albumów, gdzie umieszcza wywołane zdjęcia. Wiadomo jednak, że tego typu produkty w końcu zostaną nadgryzione zębem czasu. Wymagają też odpowiedniej pielęgnacji i rozsądnego przechowywania. Może więc warto zainwestować w fotoksiążkę lub fotoalbum? Wiele osób zadaje sobie to pytanie i często postanawia samemu sprawdzić, czy aby nie jest to najrozsądniejszy sposób na przechowywanie tak ważnych pamiątek. Wszak to bardzo prosty, niewymagający własnego nakładu pracy i niezwykle efektowny pomysł. Czym jednak różni się fotoalbum od fotoksiążki i na którą rzecz warto się zdecydować?

Fotoalbum

Fotoalbumy wykonywane są z jednego arkusza papieru, dzięki czemu strony mogą być rozłożone zupełnie na płasko, co znacznie ułatwia oglądanie. Strony fotoalbumu są dużo grubsze i sztywniejsze, niż w fotoksiążce, ponieważ wywołuje się je na papierze fotograficznym, a następnie łączy za pomocą kartonowych przekładek. Fotoalbumy mieszczą mniej fotografii i są nieco droższe, niż fotoksiążki. Wyglądają bardzo ekskluzywnie, zatem stanowią znakomity prezent dla ważnej dla nas osoby na jakąś specjalną okazję.

Fotoksiążka

fotoalbum ślubnyFotoksiążki wykonywane są w podobny sposób jak zwykłe książki. Oznacza to, że kartki są zszywane, bądź klejone wzdłuż jednego brzegu. Znajdujące się przy tej krawędzi obrazy mogą nie być dobrze widoczne. Jeśli chodzi o wygląd stron, zwykle one również przypominają kartki w książkach. Są wykonywane z wysokiej jakości papieru, zwykle kredowego, o wysokiej gramaturze. Papier zadrukowywany jest dwustronnie. Fotoksiążki są nieco tańsze od fotoalbumów, mniejsze i można w nich zmieścić o wiele więcej zdjęć. Jeśli zatem pragniemy stworzyć produkt na własny użytek, w którym chcemy zawrzeć jak najwięcej fotografii, fotoksiążka będzie fantastycznym pomysłem.