Jak skonfigurować pliki PDF gotowe do druku w programie Adobe

To moment, który może sprawić, że zaczniesz kwestionować wszystko. Czy to jest gotowe? Czy powinienem spojrzeć na to jeszcze raz? Każdy, kto kiedykolwiek drukował dużą pracę, czuł to wahanie tuż przed wysłaniem gotowego do druku pliku PDF do drukarni. Kiedy rezultatem są setki lub tysiące wydrukowanych elementów, które nie mogą być edytowane, stawka jest wysoka.

Powiązane: Rozwiązywanie bieżących problemów z drukiem komercyjnym.

 • Najlepsze praktyki dotyczące plików gotowych do druku
 • Twoja kompletna lista kontrolna
  • Wybierz format pliku
  • Wybierz wektor!
  • Wybierz wysoką rozdzielczość
  • Dobierz odpowiedni kolor
  • Ustaw linie składania
  • Ustaw marginesy i spady
  • Zwróć uwagę na konwencję nazewnictwa
 • Wyślij to

Najlepsze praktyki dla plików gotowych do druku

Możemy ułatwić ci ten moment. Dzięki kompleksowej liście kontrolnej dla plików PDF gotowych do druku w wysokiej rozdzielczości, możesz mieć pewność, że przygotowałeś swój plik PDF do perfekcyjnego wydruku - i że drukarnia też będzie zadowolona!

Twoja kompletna lista kontrolna

Nawet jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie druku, przestrzeganie tych najlepszych praktyk pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zapewni, że Twój wydruk będzie na czas, idealnie wydrukowany i dokładny. Po zapoznaniu się z tą listą, wysłanie pracy będzie dziecinnie proste.

1) Wybierz format pliku

Jakość bije szybkość, jeśli chodzi o wybór najlepszego formatu pliku dla Twojego gotowego do druku PDF. Zamiast wybierać najszybszy format pliku, będziesz chciał formaty plików, które mają najwyższą jakość obrazów. Wiedz, że wszystkie formaty plików kompresują informacje w różny sposób. Będziesz chciał użyć TIFF lub PNG, ponieważ mają one mniejszą kompresję i wyższą jakość. Podczas gdy obrazy JPG są dobre dla celów cyfrowych, zazwyczaj nie są tak wysokiej jakości dla druku (chyba że są w maksymalnej jakości), ponieważ są one ponownie skompresowane z każdym zapisem. Jeśli zdarzy się, że JPG został zapisany w niższej jakości, jakość ta szybko spada.

2) Przejdź na wektor!

Obraz wektorowy składa się z linii i krzywych, które mają czyste i ostre krawędzie. Podczas drukowania tekstu, grafiki i logo ważne jest, aby używać plików wektorowych, aby zapewnić gładkie, dobrze zdefiniowane linie. Pliki te zachowują wysoki poziom jakości nawet po zmianie ich rozmiaru. Używaj formatów AI, SVG i EPS.

3) Wybierz wysoką rozdzielczość

Jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby przygotować swój PDF, jest upewnienie się, że twoje obrazy są krystalicznie czyste. Chcesz uzyskać wysoką rozdzielczość, która jest funkcją ilości danych w obrazie cyfrowym. Dla druku, obrazy powinny mieć co najmniej 300 PPI (pikseli na cal). . Gdy obraz jest sztuką liniową (bitmapą), rozdzielczość powinna wynosić co najmniej 600 PPI. Ważne jest, aby zarządzać rozdzielczością od samego początku, ponieważ wprowadzenie pewnych zmian może uniemożliwić późniejsze przywrócenie wysokiej rozdzielczości.

Na przykład, podczas gdy możesz od czasu do czasu zmienić rozmiar pliku, a to często zmienia rozdzielczość. Znane jako "resampling", to faktycznie wpływa na ilość danych w obrazie. Gdy zmniejszasz rozmiar obrazu, usuwasz dane; zwiększanie rozmiaru oznacza upsampling, który dodaje dane. Nie należy zwiększać próbkowania! Będzie to miało negatywny wpływ na rozdzielczość. Można raczej bezpiecznie dokonać resamplingu, wykonując poniższe kroki:

Przy zmianie rozmiaru zaznacz opcję Resample Image (która jest domyślnie zaznaczona), aby dane zmieniały się przy upsamplingu lub downsamplingu. Usunięcie zaznaczenia oznacza, że rozmiar pikseli pozostaje stały, więc każda zmiana rozmiaru zmienia również PPI. Dokonując zmian, upewnij się, że nadal masz 300 PPI. Podczas ponownego próbkowania możesz wybrać inne metody ponownego próbkowania, aby zwiększyć ostrość obrazu. Domyślna, bicubic automatic, zwykle jest najlepsza; ale możesz sprawdzić, aby zobaczyć.

Related: Jak przygotować pliki do profesjonalnego druku: Twoja lista kontrolna przed drukiem

4) Popraw kolor

Dla tych, którzy nie pracują na co dzień w świecie grafiki, kolor może być zniechęcającą decyzją. Bardzo często zdarza się, że drukarnie otrzymują pliki PDF, które nie mają poprawnych formatów kolorystycznych. Wiele osób projektuje w przestrzeni kolorów zwanej RGB (czerwony, zielony, niebieski). Są to kolory, które składają się na światło i są używane w plikach cyfrowych, ponieważ ekrany wykorzystują światło do produkcji obrazów. Drukarki używają innego formatu, CMYK (cyjan (niebieski), magenta (czerwony), żółty, czarny), które są podstawowe pigmenty kolorów dla druku. Znane jako proces czterokolorowy lub druk pełnokolorowy, kolory te łączą się, aby stworzyć każdy kolor, którego potrzebujesz. Zanim wyślesz swój PDF do drukarki, sprawdź, czy kolory są w CMYK, wykonując następujące czynności:

Przejdź do Nowego dokumentu i pociągnij w dół menu Intent, aby wybrać "Drukuj".

Możesz też przejść do panelu kolorów i wybrać tam przestrzeń barw:

5) Ustaw linie składania

Jeśli drukujesz opakowania, karty, broszury lub inne elementy, które będą składane, twój PDF będzie to odzwierciedlał poprzez specyficzne znaki składania. Wymaga to pewnego wstępnego planowania, ponieważ musisz przewidzieć, jak dany element będzie funkcjonował i gdzie będą przebiegać zagięcia. Dzięki prowadnicom i linijce w programie InDesign możesz zaznaczyć linie dla zagięć. Nie zapomnij wziąć pod uwagę grubości papieru, ponieważ może to wpłynąć na dokładnie to, gdzie są fałdy.

6) Ustaw marginesy i spady

Marginesy i spady są ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Kiedy przygotowujesz plakat, kartę, broszurę lub inny drukowany element, musisz jasno określić marginesy, a jeśli istnieje spad, pamiętaj o jego ustawieniu.

Margines, czyli "bezpieczna strefa", określa granicę między obszarem drukowanym a krawędzią strony. W minimalnym stopniu potrzebujesz, aby wynosił on 1/16" lub 0,0625". Dobrym standardem jest nieco większy, na poziomie 0,125". To zapewnia, że twój drukowany obraz nie zostanie obcięty. W programie InDesign przejdź do Layout > Margins and Columns, aby ustawić marginesy.

Jeśli drukowany obszar ma spad, oznacza to, że obraz będzie sięgał dokładnie do krawędzi drukowanej strony. Ponieważ drukarki nie są wyposażone w taki sposób, aby robić to łatwo (lub dobrze), spad osiąga to za pomocą prostej sztuczki. Po prostu ustawiasz marginesy poza rozmiarem, który chcesz wydrukować i oznaczasz je jako spad. Prasa drukuje farbę do tego obszaru, a następnie strona jest przycinana do pożądanego rozmiaru. W ten sposób eliminuje się wszelkie małe białe obwódki wokół krawędzi. Aby ustawić spad w InDesign, przejdź do File > Document Setup (Plik > Ustawienia dokumentu) i zaktualizuj spad w tym oknie dialogowym.

Typowy spad to 1/8" (0,125") ze wszystkich stron lub 0,25" większy niż rozmiar przycięcia (w którym wykonywane jest cięcie). Jeśli Twój projekt nie ma spadu, powszechnie stosowaną miarą jest margines 0,5" - 1" pomiędzy krawędzią a projektem.

Aby uzyskać więcej informacji na temat spadów i znaczników crop, czytaj dalej.

Powiązane: The Future of Print.

8) Zwróć uwagę na konwencję nazewnictwa

Teraz, gdy twój plik jest gotowy, musisz go nazwać. Jest tak. wiele. plików. Aby utrzymać je wszystkie w porządku, ważne jest, aby sformułować logiczną konwencję nazewnictwa. Podczas gdy możesz użyć wszystkich lub kilku z wymienionych tutaj, to układa niektóre z elementów wspólnych w konwencji nazewnictwa:

 • Nazwa klienta, inicjały lub nazwisko (Acme)
 • Marka klienta (AcmeJeans)
 • Kampania klienta (JulySale)
 • Kanał (Ulotka)
 • Element potrzebny dla kanału (Obraz)
 • Data (2022_08_25)
 • Numer wersji (v01)

Tak więc plik może mieć nazwę coś w rodzaju: "Acme_AcmeJeans_JulySale_Flyer_Image_2022_08_25_v03" lub wariacja tego.

Related: You've Got a Print Ready File. Co teraz?

Wyślij go

Wszystko gotowe! Skorzystaj z tego przewodnika następnym razem, gdy będziesz chciał wysłać plik gotowy do druku do drukarni. Przechodząc przez niego, upewnisz się, że wszystko pójdzie gładko. Nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze związane z błędami, ale także oszczędzisz sobie bólu głowy związanego z obawami, czy projekt zostanie wydrukowany poprawnie. Jeśli kiedykolwiek nie jesteś pewien, czy Twój projekt do druku jest gotowy, zadzwoń do nas. Pomożemy Ci uzyskać plik, który jest gotowy do druku i gotowy produkt, który jest idealny dla prasy. Jeśli Twój plik jest gotowy do druku, koniecznie pobierz nasz przewodnik po tym, jak udostępniać pliki i wysyłać je do druku!