Jakie są standardowe rozmiary książek w wydawnictwach?

Witamy w świecie wydawnictw książkowych, gdzie istnieje tyle różnych rozmiarów książek, ile historii, które je wypełniają (no, prawie tyle samo). Ten post wyjaśni standardowe rozmiary książek dla różnych gatunków. Niezależnie od tego, czy publikujesz beletrystykę, literaturę faktu, nowelę, pamiętnik, książkę dla dzieci, podręcznik czy książkę o fotografii, będziesz wiedział, jaki rozmiar jest odpowiedni.

Masz książkę do wydania? Zacznijmy.

 • Ustalanie rozmiaru standardowych rozmiarów książek
 • Porozmawiajmy o wykończeniu
 • Zasady handlu
 • Gatunki w liczbach
 • Czas na druk

Rozmiary standardowych książek

Wybór rozmiaru książki wydaje się prosty, prawda? Ogólnie rzecz biorąc, tak jest. Jednak nawet w przypadku standardowych rozmiarów książek istnieje wiele czynników, które należy rozważyć, zanim zdecydujemy się na rozmiar odpowiedni dla danej książki. Należą do nich:

 • Gatunek: Przyjrzyj się książkom z Twojego gatunku, czy są w bibliotece, na półkach księgarni, czy na Twoich własnych półkach w domu. Te książki dadzą ci dobre wyczucie różnych rozmiarów, które najlepiej się sprawdzają. Będziesz chciał trzymać się standardów gatunku i branży, aby czytelnicy czuli się komfortowo z twoją książką i aby wyglądała ona profesjonalnie.
 • Znajdź swoje ulubione: W ramach swojego gatunku, podnieś książki, które lubisz najbardziej. Te wielkości pomogą Ci ugruntować to, co przewidujesz dla swojej własnej książki.
 • Wiedząc, co chcesz zarobić: Książki to biznes. Ważne jest, aby myśleć o tym, co chcesz zarobić przed wybrać rozmiar, ponieważ rozmiar jest duży determinantę ceny. Na przykład, można zaoszczędzić pieniądze z przejściem w górę rozmiar, ale drukowanie mniej stron. Co prowadzi nas do....
 • Wiedząc, ile chcesz zapłacić: Funkcja tego, co chcesz zarobić, to co chcesz pobierać za kopię będzie miało wpływ na rozmiar, który wybierzesz. Musisz być w stanie wydrukować każdą kopię za cenę, która nadal daje zdrową marżę.
 • Widząc, jak to pasuje: Sposób, w jaki Twoja książka pasuje do rąk czytelników i na półkach jest również ważny. Jeśli drukujesz książkę do czytania na plaży, nie chcesz, aby była zbyt trudna do trzymania w fotelu.
 • Znajomość kanałów dystrybucji: Niektóre rozmiary książek są łatwiejsze do wysłania i odłożenia na półkę niż inne. Unikalne lub nietypowe rozmiary będą trudniejsze do sprzedania w księgarniach, więc warto wziąć to pod uwagę.

Related: "Jaka metoda oprawy książki jest odpowiednia dla Twojego zlecenia druku?"

Porozmawiajmy o wykończeniu

Istnieje wiele czynników wpływających na koszt druku, jednak liczba stron jest jednym z największych. Zanim zdecydujesz się na rozmiar książki, będziesz chciał obliczyć liczbę stron dla każdego rozmiaru książki (trim size), aby określić koszty druku. Strony są mechanicznie przycinane przez prasę, dlatego też rozmiar książki nazywany jest rozmiarem obciętym.

Inne czynniki również pomogą określić liczbę stron. Marginesy odgrywają pewną rolę, a rodzaj czcionki, jej rozmiar i ogólne odstępy również wpływają na liczbę stron. Zazwyczaj rozmiar czcionki i odstępy między stronami są proporcjonalne do rozmiaru książki, więc mniejsza książka będzie miała mniejszą czcionkę. Jeśli potrzebujesz dużej czcionki, wybierzesz większy rozmiar. Większe ilości słów będą wymagały większych rozmiarów, aby zmniejszyć liczbę stron. Krótsza książka będzie wydawać się bardziej mięsista, jeśli zostanie wydrukowana w mniejszym rozmiarze.Zasady handlu

Zanim zajmiemy się doborem rozmiaru dla poszczególnych gatunków, poznajmy najpierw większe kategorie, do których one należą:

 • Mass-market Paperbacks: Są to książki, które zobaczysz na lotniskach, sklepach spożywczych i supermarketach. Są one małe i tanie. Są one również nazywane książkami kieszonkowymi, ponieważ mieszczą się w kieszeni; rozmiar to zazwyczaj około 4,25" x 6,87".
 • Trade Paperbacks: Są to książki wyższej jakości, które są zwykle sprzedawane w księgarniach. Są one wielkości między "digest" 5,5" x 8,5" i "U.S. Trade" 6" x 9". Większość pamiętników, powieści i książek non-fiction należą do tej kategorii.
 • Hardcover: Są one najdroższe w produkcji, ponieważ mają twardą okładkę. Rozmiar mieści się w przedziale od 6" x 9" do 8,5" x 11" i obejmuje wszystkie gatunki.
Powiązane: "What's In a Bind? Cztery rodzaje opraw książkowych - plusy i minusy".

Gatunki w liczbach

Teraz liczby, na które czekaliście! Oto standardowe rozmiary książek dla głównych gatunków:

 • Fikcja: 4,25" x 6,87" (książka kieszonkowa), 5" x 8", 5,25" x 8," 5,5" x 8,5," 6" x 9". Format digest 5,5" x 8,5" jest najmniejszym z rozmiarów "handlowych" w Stanach Zjednoczonych. Bardziej powszechny 6" x 9" to wspomniany wcześniej rozmiar "U.S. Trade". Jest to świetny wybór dla każdego rodzaju fikcji, czy to fantasy, science fiction, romans, science fiction, horror, przygoda, lub zbrodnia i tajemnica. Sprawdź kategorię swojej książki, aby określić najczęściej używany rozmiar książki w ramach tych standardów.
 • Non-fiction: Te trzy rozmiary są standardowe: 5,5" x 8,5," 6" x 9," 7" x 10." Ta kategoria obejmuje pamiętniki, biografie, pisma historyczne, podręczniki i inne.
 • Oprawa twarda: Waha się w rozmiarach wszędzie od 6" x 9" do 8,5" x 11." Twarde okładki są doskonałym wyborem dla wysokiej jakości fikcji i książek non-fiction, ponieważ ich ciężar i klasyczny wygląd daje im więcej pamięci.
 • Novella: Jeden rozmiar pasuje do wszystkich nowel, które są mini powieściami o liczbie słów między 15 000-40 000 słów. 5" x 8" działa dobrze dla tych kompaktowych książek.
 • Pamiętnik: Ten gatunek występuje w dwóch standardowych rozmiarach: 5,25" x 8" i 5,5" x 8,5".
 • Textbooks: Rozmiary dla podręczników są całkiem, cóż, podręcznikowe: 6" x 9," 7" x 10," i 8,5" x 11." Są one na ogół hardcovers, aby wytrzymać zużycie.
 • Dziecięce: Istnieją trzy standardowe rozmiary książek dla dzieci, które zazwyczaj mają również jednolitą liczbę stron: 7,5" x 7,5," 7" x 10," i 10" x 8." Te książki są stworzone do dzielenia się nimi, a większy format pozwala na piękne rozkładówki, które pokazują ilustracje.
 • Fotografia: Znane również jako książki artystyczne lub książki ze stolikiem kawowym, masz szeroki kojec dla tych książek, ponieważ generalnie nie muszą one mieścić się na półce. Można rozmiar książki do 8,5" na 11" lub większe. Te rozmiary książek pozwalają na wyświetlanie historii sztuki, ilustracji, zdjęć lub klasycznych dzieł sztuki.

Czas na druk

Jesteśmy tutaj, aby pomóc! Od ponad sześćdziesięciu lat doskonalimy nasz proces drukowania i mamy piękne książki, które są tego dowodem. Nie ma nic lepszego niż trzymanie w ręku świeżo wydrukowanego egzemplarza po zrealizowaniu pomysłu. Daj nam znać o swojej następnej książce - będziemy zaszczyceni mogąc pomóc w jej wydaniu w dowolnym rozmiarze.