Gdzie leczyć wady wzroku?

gdzie leczyć wady wzroku

Wzrok jest naszym najważniejszym ze zmysłów, chociaż oczywiście na pewno znajdą się osoby nie ceniące go aż tak bardzo. Mimo wszystko, trzeba o niego bardzo dbać, a to oznacza konieczność regularnego badania wzroku. Wiele chorób rozwija się bardzo podstępnie i zanim problem z widzeniem będzie poważny, zdąży powstać wiele nieodwracalnych zmian. Każda dbająca o zdrowie osoba musi się regularnie badać. Powstaje tylko pytanie, do jakiego specjalisty się wybrać?

Swoje kroki w pierwszej kolejności kierujemy zazwyczaj do lekarza okulisty, czyli pełnoprawnego lekarza po sześcioletnich studiach medycznych i z odpowiednią specjalizacją popartą praktyką w okulistyce. Lekarz okulista jest w stanie wykonać dla nas wszystkie badania wzroku oraz wykonywać zabiegi włącznie z zabiegami chirurgicznymi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przepisze nam okulary, soczewki lub odpowiednie leki. Może on leczyć choroby ogólnoustrojowe, które także dotykają narządu wzroku w zakresie ich wpływu właśnie na oczy.

Okulista odpowiedniej specjalności może nawet wykonywać zabiegi chirurgii plastycznej. Nie zawsze trzeba jednak odwiedzać okulistę. Często wystarczy optometrysta. Jest to osoba posiadająca tytuł magistra fizyki lub dyplom specjalistycznych studiów skończonych po uzyskaniu studiów magistra. Optometrysta posiada wiedzę zbliżoną do lekarza okulisty, ale tylko w zakresie narządu wzroku. Może prowadzić wszystkie badania, ale nie ma uprawnień lekarza, więc na przykład nie wypisze recepty. Optyk to z kolei w zasadzie jedynie funkcja doradcza. Może nam pomóc dobrać okulary i to tyle.

Autorem artykułu jest właściciel Kliniki Okulistycznej "Twoje Oko" w Przemyślu.