Zdjęcia i ich jakość

jak zrobić zdjęcie dobrej jakościWygląd zdjęcia po wywołaniu będzie przede wszystkim zależny od tego w jakiej rozdzielczości będzie przygotowana fotografia. Jakość poza tym uzależniona jest także od zastosowanej kompresji obrazu. Dwa te elementy najbardziej będą decydować o tym jak będzie jakość wykonywanych odbitek.

Kompresja a jakość

Kompresję zdjęć będzie można regulować bądź to z poziomu programu do obróbki graficznej bądź też z poziomu aparatu. Jakość będzie uzależniona od kompresji, gdy będzie ona wysoka lub bardzo wysoka. Przy zastosowaniu kompresji średniej bądź niskiej najprawdopodobniej spadki jakości nie będą tak zauważalne.

Rozdzielczość

Im większa rozdzielczość zdjęć tym lepsza będzie jakość. Dzięki rozdzielczości można przygotować odbitki w większych rozmiarach. Przygotowaliśmy dla Was informacje, w ramach których dowiecie się z jakiej rozdzielczości jakie maksymalnie odbitki można przygotować, by były dobrej jakości:

- 1 mln pikseli - 9x13 cm

- 2 mln pikseli - 10x15 cm

- 3 mln pikseli - 13x18 cm

- 4 mln pikseli - 15x21 cm

- 5 mln pikseli - 20x30 cm

- 7 mln pikseli - 25x38 cm

Jeśli ma się rozdzielczość zdjęcia zbadanie jaki rozmiar odbitki będzie najlepszy nie będzie trudno. Dzielimy bok przez 300 DPI i następnie mnożymy wynik razy 2,54, gdyż jest w calach. Tak otrzymujemy długość boku w centymetrach. W taki sam sposób następnie należy policzyć drugi bok zdjęcia. Określenie 300 DPI odnosi się do gęstości zdjęcia przy obróbce. Zdjęcia można także wysłać bez zwiększania gęstości. Najważniejsza będzie zawsze rozdzielczość a ten parametr jest jakby dodatkowym.

Rozdzielczość a zdjęcie

rozdzielczość zdjęciaDostosowanie rozdzielczości zdjęcia można wykonać przez aparat. Dzięki temu mamy możliwość sami przygotować taką formę, która będzie dobra do interesującej nas wielkości odbitek. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie, które potem będzie kadrowane trzeba zadbać o dużo większą rozdzielczość, gdyż wtedy przy obróbce straci się na jakości. Można również przez program zmniejszyć nieco kompresję, by wtedy zmniejszyć pojawiające się spadki na jakości. Zapisywanie zdjęć w większej rozdzielczości, niż ta, która przygotowana jest do danej odbitki nie poprawi jakości. Będzie jedynie zwiększać wagę takiego zdjęcia i będzie się ono dłużej przesyłało na serwer. Podobnie, jeśli będziemy zdjęcie zapisywać w rozmiarze tiff. Zajmuje ono dużo miejsca i wygrywa się długo na serwer. Trzeba dbać o to, by wykonywać zdjęcia jpg, które są najlepsze do późniejszego wywoływania. Przy wydrukach wielkoformatowych nie trzeba tak dużej rozdzielczości, gdyż na zdjęcie patrzy się z daleka i w takim momencie spadki jakości nie będą aż tak widoczne gołym okiem.