Warunki wynajmu samochodu w Polsce i za granicą

wynajem za granicą

Wynajem samochodów to coraz częściej wykorzystywana opcja przez wszystkich, którzy podróżują po kraju a także za granicą. Warto się nad nią zastanowić w wielu przypadkach, ponieważ jeśli na przykład jedziemy gdzieś dalej na wczasy, wygodniej i bezpieczniej może być skorzystać z innego środka transportu, a samochód wynająć na miejscu, by nie tracić na mobilności.

Jest to szczególnie dobra opcja w przypadku wyjazdów bardzo długich, gdzie tylko samolot jest sensownym rozwiązaniem, ale nie chcemy potem być uwiązani w jednym miejscu bez możliwości chociażby zwiedzenia wysepki, na której się zatrzymaliśmy. Wypożyczanie samochodów jest dzisiaj coraz tańsze i coraz bardziej dostępne, więc naprawdę warto jest je rozważyć jako naturalny element swoich wakacji. Przyjrzyjmy się temu w praktyce.

Kto dostanie samochód?

Zaznaczyć na samym początku trzeba, że nie każdy może liczyć na wynajem samochodu. Chodzi o to, że właściciele firm wynajmujących pojazdy martwią się o swoje maszyny i nie zdarza się na przykład, by jakaś wypożyczalnia udostępniała samochody osobom, które mają prawo jazdy mniej niż rok, a młody wiek też jest przeszkodą. Minimalna granica w wielu wypożyczalniach to 20 lat i 1 rok stażu za kółkiem, ale wymagania rosną w przypadku samochodów wyższej klasy. Tutaj mogą one już wynosić nawet 25 lat i 3 lata z prawem jazdy.

Trzeba też oczywiście wylegitymować się odpowiednimi dokumentami. Absolutną podstawą jest prawo jazdy i dowód osobisty, które są wymagane w kraju i prawo jazdy z paszportem za granicą. Co ważne, wiele wypożyczalni wymaga posiadania karty kredytowej.

Kaucja

Kiedy przedstawimy nasze dokumenty i podamy kasjerowi kartę kredytową, przyjdzie czas do spisywania umowy. Będzie ona oczywiście zestandaryzowana i my będziemy mieli na nią tylko taki wpływ, czy ją podpiszemy, czy pójdziemy gdzieś indziej. Elementem takiej umowy będzie oczywiście koszt wypożyczanego samochodu. Warto wiedzieć, że w przypadku droższych pojazdów, których koszt dobowy przekracza 250 złotych, może być wymagane posiadanie przez nas dwóch kart kredytowych. Jest to związane z kaucją i faktem jej zablokowania na naszej karcie kredytowej.

Kaucja to ubezpieczenie wynajmującego, że pokryjemy koszty wynajmu i ewentualnych uszkodzeń. Pieniądze mogą być w gotówce lub zablokowane na karcie. Ich kwota wyliczana jest z mnożnika dla samochodu i ilości dni lub poprzez szacowany koszt całego wynajmu.

Kwestie dodatkowe

W umowie wyczytamy, że do naszych kosztów wliczona będzie też opłata przygotowawcza, zwykle 50 złotych, za umycia samochodu. Bardzo ważny jest też wymóg oddania samochodu z pełnym bakiem i czystego na tyle, by widać było na nim od razu wszystkie ewentualne uszkodzenia. Jeśli nie dopilnujemy któregoś z tych obowiązków, zapłacimy za dodatkowe usługi – tankowanie i mycie, co zwykle w wypożyczalni jest drogie lub bardzo drogie.

Pamiętajmy również, że wszystkie koszty związane z winietami, parkowaniem czy mandatami to tylko i wyłącznie nasz problem. Jeśli liczymy na to, że wypożyczalnia zapłaci za nas, jesteśmy bardzo naiwni.