Informacje na temat jaskry

jaskra

Z definicji jaskra wrodzona obecna będzie już w momencie, gdy dziecko się rodzi. Chorobę będzie się diagnozowało najczęściej tuż po porodzie, albo niedługo potem. W większości przypadków jaskrę wrodzoną będzie się dało poznać już w momencie, gdy dziecko się rodzi, albo też niedługo potem. Czasami objawy mogą się pojawić nieco później. Choroba polega na tym, że zły jest kąt przesączania i przez taką sytuację oko nie może normalnie funkcjonować. Dalej zaś będą się wydzielały kanaliki, które nie mogą go skutecznie odprowadzać. Dalej oko ma coraz wyższe ciśnienie i może dojść do uszkodzenia nerwu oraz zepsucia wzorku, albo też jego utraty. 

Przy około 75% osób, które dotknięte są jaskrą choroba pojawia się na obu oczach. Jaskra jednak częściej atakuje chłopców niż dziewczynki i raczej jest to jednak rzadka przypadłość. Ogólnie jednak ma duży wpływ na wzrok dziecka i jego rozwój. Jeśli uda się szybko taki problem wykryć będzie można podjąć działania zmierzające do jego likwidacji i ochrony wzroku. Objawy jaskry wrodzonej to często silne łzawienie oczu, wrażliwość na światło, drżenie i zaciskanie powiek. Gdy niemowlę wykazuje takie symptomy to na pewno warto się stawić u okulisty

Kiedy zgłosić się do lekarza z podejrzeniem jaskry?
Lekarze starają się podkreślać, że nie powinno się czekać do momentów, aż problemy z wzrokiem się nasilą. Jaskra otwartego kąta powodować może wiele objawów i nawet trwałe uszkodzenie wzroku. Aby w porę takie nieprawidłowości wykryć trzeba oczy regularnie badać. Najczęściej takie badania powinny mieć osoby po 40 roku życia, gdy ryzyko jaskry jest już znaczące. Po 60 roku życia trzeba oczy badać przynajmniej raz w roku. Należąc do grupy ryzyka również między 20 a 39 rokiem życia powinno się takie badania prowadzić, by w miarę możliwości szybko wyłapać, że problem danej osoby może dotyczyć.

leczenie jaskry

Jaskra to choroba, która dotyka głównego nerwu, który odpowiedzialny jest za widzenie. Chodzi o nerw optyczny. Obiera on impulsy nerwowe, które generowane są przez światło od siatkówki i przesyła je do mózgu. Tam sygnały elektryczne są rozpoznawane i widziane jako obrazy. Jaskra objawiać się będzie charakterystycznym wzorcem postępującego uszkodzenia nerwu optycznego, które najczęściej zaczynać się będzie od małej utraty widzenia bocznego. Gdy jaskra nie jest diagnozowana oraz leczona może nawet prowadzić do utraty widzenia centralnego oraz utraty wzroku. Objawy kliniczne jaskry zależeć będą od postaci choroby. Najważniejszy jest tutaj kąt przesączania oraz jego szerokość. 

1. Objawy kliniczne jaskry otwartego kąta
Objawy jaskry otwartego kąta są tak naprawdę trudne do uchwycenia mimo tego, że w gałce ocznej będzie wyższe ciśnienie. W oku ciśnienie rośnie raczej powoli przez lata i ten stan naszego wzroku również tak się pogarsza. Nie ma więc jakiegoś nagłego pogorszenia i dlatego też tak bardzo trudno będzie rozpoznać, że ten problem zaczyna nas dotyczyć. Nie ma bowiem nagłej zmiany i zamglonego widzenia. Stanowi to tak naprawdę groźną cechę takiej choroby. Ten bezobjawowy przebieg może prowadzić do tego, że jaskrę rozpoznawać się czasami będzie dopiero w momencie, gdy będzie już w zaawansowanej postaci i wtedy uszkodzenie nerwu będzie już znaczące a przez to widzenie będzie już dużo gorsze. 

2. Objawy jaskry zamkniętego kąta
Jaskra będzie dotyczyć oczu, które są szczególne do tego predysponowane. Chodzi o oczy, gdzie kat przesączania jest wąski i może ulegać zamknięciu. Przy takim zamknięciu może dochodzić do zablokowania drogi odpływu oraz ostrego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej.